/ Главная / Законодательство / ВЫПУСК №40 ЗА 16 січня 2017 года
 
Каталог участников тендеров
b7
Авторизация
логин
пароль
Забыли пароль ?Регистрация...
Логин:
Пароль:
Внимание Тендеры !
Узнайте свои ошибки при участии в тендерах
Экспресс-Тендер по временному положению.

ВЫПУСК №40 ЗА 16 січня 2017 года

Центральні закупівельні організації: зарубіжний досвід та перспективи створення в Україні.

Центральні закупівельні організації: зарубіжний досвід та перспективи створення в Україні

Практика централізованих закупівель являється досить розповсюдженою в багатьох країнах світу, зокрема в більшості держав-членів ЄС, наявні центральні закупівельні організації (далі - ЦЗО), оскільки вони довели свою ефективність не лише у зниженні витрат, юридичних ризиків та корупції, а й у підвищенні ефективності, рівня професіоналізації персоналу та використання електронних закупівель.

Чим являється ЦЗО?

Закон України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 N 922-VIII (далі - Закон) передбачає можливість створення та визначає у п.36 ч.1 ст.1 ЦЗО як юридичну особу, що визначається Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування як замовники, яка організовує і проводить процедури закупівель та закупівлі за рамковими угодами в інтересах замовників відповідно до цього Закону. ЦЗО набувають усіх прав та обов'язків замовників, що визначені цим Законом, та несуть відповідальність згідно із законами України. Водночас, особливості створення та діяльності ЦЗО встановлюються Кабінетом Міністрів України. Слід вказати, що на даний момент правовий статус ЦЗО на території України врегульований тільки цими положеннями.

Для чого створюються і як працюють ЦЗО?

Основна функція ЦЗО - це організація та проведення процедур закупівель та закупівель за рамковими угодами в інтересах замовників. Також слід зауважити, що, коли ЦЗО в Україні почнуть функціонувати, обсяг їх прав та обов'язків буде рівний з аналогічним обсягом замовників, в інтересах яких будуть діяти ЦЗО.
Провівши детальний аналіз практики проведення централізованих закупівель в інших країнах можна виділити кілька моделей. Зокрема централізовані закупівлі зовсім не обов'язково мають проводитись через окрему спеціалізовану організацію. В такому випадку кілька замовників, узгодивши їх дії на нормативному рівні, проводять спільну закупівлю з подальшим розподілом закупленого предмету закупівлі. Також слід зауважити, може функціонувати як одна так і кілька ЦЗО з розподілом компетенції між ними. Так, Австрії одна ЦЗО здійснює закупівлі певних товарів і послуг на національному рівні управління, а інша - уповноважена здійснювати закупівлі у сфері будівельних робіт. У Швеції існує ЦЗО, що здійснює закупівлі для потреб місцевих та регіональних органів, а інша для центральних органів влади.
У більшості країн Європи ЦЗО функціонують на національному рівні управління як органи, що підписують контракти від імені інших замовників. Деякі із них діють як гуртові покупці, які закуповують товари чи послуги для подальшого перепродажу замовникам.

Також слід зауважити, що організаційна форма ЦЗО відрізняється у різних країнах. ЦЗО можуть утворюватись як державні товариства з обмеженою відповідальністю, або ж як незалежні агентства, структура яких дуже подібна до структури приватних компаній. Проте ЦЗО можуть бути засновані і в інших організаційних формах. Деякі країни, як, наприклад, Німеччина, Словенія чи Хорватія, створили ЦЗО як структурний підрозділ у складі Міністерства, що дозволяє власнику краще контролювати та втручатися у процес ухвалення рішень.

В деяких країнах обов'язок проведення закупівель за допомогою ЦЗО має лише певна категорія замовників. У Бельгії встановлено обов'язок здійснювати закупівлю через ЦЗО за певним обсягом закупівель, а в Німеччині, де ЦЗО функціонує на рівні Міністерства внутрішніх справ та усі тендери вище певної межі повинні проводитися виключно через ЦЗО. У деяких державах встановлено обов'язок проводити закупівлі через ЦЗО тільки за рамковими угодами, а в інших такого обов'язку не передбачено. Зокрема Фінська модель зобов'язує замовників використовувати ЦЗО при закупівлях за рамковими угодами, тоді як використання ЦЗО в інших закупівлях має добровільний характер.

Характеризуючи дане питання слід вказати, що наразі з 23.11.2016 року згідно розпорядження Кабінету міністрів України розпочатий пілотний проект ЦЗО. Участь у даному проекті будуть брати Уряд на рівні Секретаріату Кабміну, а також Донецька цивільна адміністрація. Очікується, що після успішного завершення пілотного проекту досвід ЦЗО буде розповсюджено, зокрема на  регіональному рівні. У будь-якому разі  запровадження ЦЗО, навіть для певних категорій замовників, є позитивним кроком в процесі реформування сфери публічних закупівель в Україні.

Незважаючи на початок проведення пілотного проекту ЦЗО, на даний момент залишається невідомою модель, яку було обрано для створення ЦЗО в Україні. На нашу думку, беручи до уваги особливості економічного стану та законодавства України, найбільш раціональною моделлю, яка може бути використана в нашій державі - це створення ЦЗО, для тих категорій замовників, які являються стратегічно важливими для економіки України. Згідно пропонованої нами моделі ЦЗО підпорядковується одному із центральних органів виконавчої влади.

Саме така узагальнена модель дасть можливість досягнути найбільш сприятливого результату та економії бюджетних коштів, що, по суті є основною метою запровадження системи публічних закупівель.

Анонсы

Роз'яснення Мінекономрозвитку від 23.03.2018 N 3304-04/12631-07

Щодо правонаступництва та новостворених юридичних осіб

Наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України вiд 17.01.2018 N 37/11

Про затвердження Порядку взаємодії електронної системи закупівель з інформаційними системами Державної фіскальної служби України щодо обміну інформацією про відсутність або наявність заборгованості (податкового боргу) зі сплати податків, зборів, платежів, контроль за якими покладено на органи Державної фіскальної служби України, в учасника процедури закупівлі

Закон від 25.12.2015 N 922-VIII

Про публічні закупівлі {Із змінами від 21.12.2017}

Роз'яснення Мінекономрозвитку від 17.01.2018 N 3304-06-1900-06

Щодо учасників нерезидентів

Роз'яснення Мінекономрозвитку від 28.12.2017 N 3304-06/48844-06

Щодо передумов здійснення закупівель

Почему стоит зарегистрироваться

Ищите тендеры и закупки ? Ищите тендеры и закупки ? Получайте новые тендеры на e-mail Зарегистрируйтесь!

Получайте новые тендеры на e-mail.
Рекламируйтесь на портале.
*
Получите полный доступ ко всем тендерам Получите полный доступ ко всем тендерам.*
Сайт торгов
Более 1000 тендеров онлайн
*Бесплатные услуги *От 50 грн. в месяц
Консультации по госзакупкам: (044) 581-28-16
Заказчикам:
Консультации по ГОСЗАКУПКАМ.
Наши книги по госзакупкам.
Обучение и сертификаты.
Проведение процедур закупок.
Переговорная процедура закупки.
Корпоративные закупки.
Аудит торгов перед проверкой.
Поставщикам:
Подготовка предложения.
Банковская гарантия без залога.
Обжалование результатов.
Отчеты по закупкам.
Справка о банкротстве.
Справка о коррупции.
Электронных торги PROZORRO.

(044) 239-27-39, 237-17-23, 230-82-27, 581-28-21

РекламаРеклама

УсловияСоглашение

КонтактыКонтакт