/ Главная / Статьи
 
Авторизация
логин
пароль
Забыли пароль ? Регистрация...
Логин:
Пароль:
Внимание Тендеры !
Узнайте свои ошибки при участии в тендерах Прозоро
Проведем Тендер в Prozorro.

Статьи

Не йдіть війною проти закону - прийміть закон проти війни

Пристрасті навколо Закону "Про внесення змін до Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", що набув чинності у березні поточного року, продовжують вирувати.

Так, днями голова Антимонопольного комітету Олексій Костусєв звернувся з відкритим листом до Президента України Віктора Ющенка, в якому закликав його як гаранта дотримання законів і Конституції вплинути на ситуацію із дотриманням органами влади вимог закону про державні закупівлі. За його словами, Антимонопольний комітет з 17 березня 2006 року, тобто з моменту набрання чинності Закону від 15 грудня 2005 року N 3205-ІV "Про внесення змін до Закону України "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", почав виконувати функції спеціально уповноваженого органу виконавчої влади з питань координації закупівель товарів, робіт і послуг.

Зважаючи на відсутність законодавчо визначеного перехідного періоду щодо початку виконання вказаних функцій, АМКУ оперативно за рахунок власних резервів створив спеціальну робочу групу та приступив до виконання окремих норм цього закону. 

Зокрема, комітетом спільно зі Спеціальною контрольною комісією з питань державних закупівель при Рахунковій палаті узгоджено порядок погодження іншої, ніж відкриті торги, процедури закупівлі, розроблено та розміщено на власному веб-сайті проекти регуляторних актів щодо затвердження форм оголошень та звітів про торги. Також в порядку контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції надані рекомендації ТОВ "Європейське консалтингове агентство" щодо припинення необгрунтованого стягнення плати за розміщення інформації про торги в мережі Інтернет із нав'язуванням замовникам торгів додаткових консалтингових послуг.

Однак з перших кроків по виконанню норм вищезазначеного закону, наголошується у зверненні Олексія Костусєва, Антимонопольний комітет зіштовхнувся з фактичною протидією деяких виконавчих органів влади, зокрема щодо передачі функції уповноваженого органу з питань державних закупівель з відповідним матеріально-технічним, кадровим та нормативним забезпеченням від Міністерства економіки до АМКУ. Окрім того, на нещодавньому засіданні уряду прийнято рішення щодо ініціювання перегляду прийнятих Верховною Радою змін до закону про державні закупівлі. В цих умовах, констатує голова АМКУ, "не можу гарантувати виконання вимог законодавства про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти. Більш того, існує реальна загроза не тільки функціонуванню системи державного нагляду, контролю та координації у сфері державних закупівель, а й в цілому народногосподарському комплексу, оскільки дія вказаного закону, крім підприємств, які використовують бюджетні кошти, поширена на велику групу державних, казенних, комунальних підприємств та господарських товариств, в яких державна частка акцій перевищує 50 відсотків".

Натомість за зверненням тендерного комітету Міністерства економіки Служба безпеки України надала офіційну інформацію про невідповідність у повному обсязі жодної інформаційної системи в мережі Інтернет, яка функціонує в Україні, вимогам Закону "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти" (лист N18/18/4-857 від 07.04.2006 р.). У листі, розміщеному на офіційному веб-сайті Міністерства економіки, повідомляється, що за результатами опрацювання питання та відповідно до компетенції Служби безпеки України, "на сьогодні відсутні інформаційні системи в мережі Інтернет, які в частині створення комплексної системи захисту інформації та підтвердження її відповідності дозволяють у повному обсязі забезпечити виконання вимог частини другої статті 41 та частини першої статті 42 Закону". 

Зокрема, це стосується також інформаційної системи "Портал "Державні закупівлі України" ( zakupіvlі. com)", яка на даний момент не повною мірою відповідає функціональним вимогам щодо захисту інформації стосовно державних закупівель замовників при її збиранні, накопиченні, передачі та обробки з усіх адміністративно-територіальних одиниць України, а також надання можливості здійснення електронних державних закупівель (зокрема в частині використання промислово придатних технологічних рішень, які побудовані на процесах перетворення даних при відображенні електронного документообігу, автоматизованого здійснення електронних державних закупівель тощо), забезпечення конфіденційності інформації передусім відповідно до ст. 261 Закону. 

Довідково: за даними Рахункової палати, загальна сума державних коштів, запланованих у минулому році на закупівлю товарів, проведення робіт і надання послуг, становила 26,1 млрд грн. Реально за результатами проведених процедур закупівель договори укладені на 20,7 млрд гривень.

"Закупівельна діяльність в нових умовах" стала також предметом окремого обговорення "круглого столу", що відбувся днями в столичному Українському домі. Попри райдужні реляції окремих його учасників щодо законодавчого створення прозорої системи державних закупівель та забезпечення руйнування багатьох корупційних схем, деякі експерти наголошували на тому, що через відсутність перехідного періоду виникло багато глобальних проблем у сфері держзакупівель для конкретних виробничих колективів.

Якщо враховувати той факт, що нові зміни до закону стосуються обов'язкового проведення торгів державними, казенними, комунальними підприємствами та господарськими товариствами з домінуючою державною часткою акцій, на яких, як правило, перелік виробничо-коопераційних поставок становить навіть не сотні, а тисячі найменувань, починаючи відтепер від туалетного паперу і закінчуючи надскладними в технологічному плані комплектуючими і обладнанням, то полуда з очей теоретиків від практики має впасти. Адже, справді, перебудуватися на марші під нову схему держзакупівель таким велетам, як столичний завод "Авіант", дніпропетровський "Південний машинобудівний завод" або харківський "Турбоатом", коли ще чіткої схеми та відповідної держзакупівельної інфраструктури бракує, то вже не суто вузьковідомчі виробничі питання, а проблема державної безпеки, бюджетних надходжень і авторитету на міжнародній арені.

Тим, хто вважає такі висновки високопарними і надуманими, нагадаю трагедію, що сталась 10 вересня 1998 року на космодромі Байконур. У той день, через чотири з половиною хвилини після запуску зазнав аварії ракетоносій "Зеніт-2" українського виробництва з 12 штучними американськими супутниками на борту. Запуск ракетоносія здійснювався в рамках міжнародної програми Global Star і передбачав виведення цих комерційних супутників зв'язку на орбіту Землі. Буквально наступного дня акції концерну Global Star на американському фондовому ринку впали на 40 відсотків, а керівництво останнього прийняло рішення відмовитися від послуг українського ракетоносія і здійснювати наступні запуски з мису Канаверал, використовуючи ракети "Дельта-2". Однією з основних причин аварії ракетоносія тоді був названий збій у системі управління. От вам і можлива ціна за якість комплектуючих, що закуповуються через тендерні процедури.

Чи не тому, вникнувши в суть питання, Кабінет Міністрів вирішив розпочати розробку нового законопроекту про держзакупівлі. І це логічно: не йдіть війною проти закону -прийміть закон проти війни, гласить народна мудрість.

Проте в умовах, коли старий склад Верховної Ради ще не пішов, а новообраний ще не прийшов, часові перспективи його розгляду і прийняття є досить розмитими. Але що тоді залишається робити сьогодні підприємствам, що підпадають під дію змін до закону від 17 березня? Піди туди - не знаю куди, зроби те - не знаю що... 

Леонід САМСОНЕНКО,  "Урядовий кур'єр"

Анонсы

Рекомендації НКРЕКП стосовно закупівлі електричної енергії на 2019 рік

Для забезпечення потреб держави або територіальної громади

Роз'яснення Мінекономрозвитку від 23.03.2018 N 3304-04/12631-07

Щодо правонаступництва та новостворених юридичних осіб

Наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України вiд 17.01.2018 N 37/11

Про затвердження Порядку взаємодії електронної системи закупівель з інформаційними системами Державної фіскальної служби України щодо обміну інформацією про відсутність або наявність заборгованості (податкового боргу) зі сплати податків, зборів, платежів, контроль за якими покладено на органи Державної фіскальної служби України, в учасника процедури закупівлі

Закон від 25.12.2015 N 922-VIII

Про публічні закупівлі {Із змінами від 23.11.2018}

Роз'яснення Мінекономрозвитку від 17.01.2018 N 3304-06-1900-06

Щодо учасників нерезидентів

Почему стоит зарегистрироваться

Ищите тендеры и закупки ? Ищите тендеры и закупки ? Получайте новые тендеры на e-mail Зарегистрируйтесь!

Получайте новые тендеры на e-mail.
Рекламируйтесь на портале.
*
Получите полный доступ ко всем тендерам Получите полный доступ ко всем тендерам.*
Консультации по госзакупкам: (044) 581-28-16
Заказчикам:
Консультации по ГОСЗАКУПКАМ.
Проведение процедур закупок.
Переговорная процедура закупки.
Корпоративные закупки.
Аудит торгов перед проверкой.
Поставщикам:
Подготовка предложения.
Банковская гарантия без залога.
Обжалование результатов.
Вопросы по Prozorro.
Электронных торги PROZORRO.

(044) 237-17-23, 230-82-27, 581-28-21

РекламаРеклама

УсловияСоглашение

КонтактыКонтакт