/ Главная / Статьи
 
b7
find
Авторизация
логин
пароль
Забыли пароль ? Регистрация...
Логин:
Пароль:
Внимание Тендеры !
Узнайте свои ошибки при участии в тендерах Прозоро
Проведем Тендер в Prozorro.


Уважаемые коллеги.

По техническим причинам сервисы рассылок портала Ua-Tenders.com прекращают свою работу с 1 июля 2020 года.

Мы предлагаем Вам перейти на более технологичный сервис от https://TenderGid.UA.

Если у Вас есть регистрация на Ua-Tenders, Вы можете получить БЕСПЛАТНО доступ на TenderGid.UA для этого перейдите по ссылке https://www.ua-tenders.com/profile/access/ и следуйте инструкции.

Проект Ua-Tenders.com продолжает работу, как консалтинговый центр. Вся информация доступна на новом сайте https://ua-tenders.com.ua.

Статьи

Вісник державних закупівель, або далі про тендери

Вісник державних закупівель або далі про тендери

Газета - Приватний підприємець

Практикум

Від редакції
До редакції звернувся читач нашої газети - приватний підприємець з м. Запоріжжя, який намагався взяти участь в тендерних закупівлях, опублікованих у "Віснику державних закупівель". Процедура участі в тендері викликала ряд питань, з якими редакція звернулася до керівника проекту "Програма підтримки малого та середнього бізнесу" Михайла Ульянова з проханням розповісти про порядок проведення тендерів в Україні та відповісти на питання читача.

Сподіваємося, що ця публікація буде корисна багатьом, адже законна можливість стати учасником тендерних закупівель товарів за рахунок бюджетних коштів є у всіх суб'єктів господарювання, у тому числі і у підприємців.

Дещо про державні закупівлі

З переходом України на рейки ринкових відносин зросла потреба кардинальних законодавчих змін системи державних закупівель. За останні декілька років прийнято ряд нормативно-правових документів, що регулюють механізм закупівель за бюджетні кошти. Основним документом є Закон України від 22.02.2000 р. N 1490-III "Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", зі змінами та доповненнями (далі - Закон N 1490).

В основі даного Закону лежить принцип раціонального та ефективного використання бюджетних коштів та глобального впровадження у сферу тендерних закупівель товарів, робіт та послуг для державних потреб єдиної структурованої системи, що базується на суспільно визнаних опорах ринкової економіки: конкуренції, прозорості, недискримінації та децентралізації. Спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, який контролює і координує державні закупівлі, є Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України. Вагомим внеском у процес врегулювання держзакупівель на законодавчому рівні є відгук активної маси учасників у вигляді запитів на роз'яснення або скарг про незаконні дії замовників торгів.

Завдяки вільному доступу до інформації (Вісник державних закупівель) і наявності програм підтримки малого та середнього бізнесу цей ринок стає все більш цікавим для багатьох організацій і підприємців, які раніше не мали можливості перемагати в ньому як повноправні учасники. Адже для перемоги потрібно бути всього лише на півкроку попереду своїх конкурентів - і тоді успіх гарантований. Однак, як правило, роблячи "перші кроки", починаючі учасники зазнають крах і втрачають впевненість у своїх силах, звільняючи тим самим місце для інших, більш активних, цілеспрямованих і більш обізнаних претендентів.

Однією з причин є просте незнання своїх прав, або можливостей і шляхів їх відстоювання. З метою інформаційної підтримки активних учасників торгів і проведення своєрідного роз'яснення  серед початківців, в Україні регулярно проводяться програми підтримки малого та середнього бізнесу.
Однак не тільки помилки самих учасників призводять до необ'єктивного результату, часто і самі замовники торгів не помічають своїх помилок. Причиною тому можуть бути активні зміни законодавчої бази в цій сфері, які не встигають відстежувати відповідальні за проведення торгів.

Свою роль відіграє також і той факт, що посадові особи часом поєднують багато обов'язків, до яких, на жаль, не входить відповідальність за дотримання встановленої процедури. Більшість учасників не використовують право звернення до замовника за роз'ясненнями тендерної документації, заздалегідь погоджуючись з усіма вимогами та умовами. На практиці часто виходить так, що, фактично маючи контракт на руках, учасник тендера змушений чекати рішення уповноваженого органу з цієї закупівлі, бо один з конкурентів скористався правом на оскарження будь-яких помилок  у тендерній документації або неправомірних дій замовника.

Часто в такій ситуації уповноважений орган оголошує результати торгів недійсними, або замовник, переглянувши умови документації в новій редакції, вибирає вже іншого переможця. А з огляду на те, що процес державних закупівель триває часом не один місяць, такий результат може негативно вплинути на фінансовий стан претендента. І все-таки практика показує, що будь-який суб'єкт ринку активно використовуючи свої права, може досягти бажаного.

Де можна прочитати коментарі до Закону N 1490?
З моменту виходу Закону N 1490 в світ з'явилося вже не одне видання, в якому чітко і в установленому порядку розглянуто процедури закупівель за бюджетні кошти. Більшість видань мають назву "Правові та практичні аспекти державних закупівель" і містять безпосередньо і текст Закону N 1490, супроводжуючі нормативно-правові акти, і роз'яснення питань, що часто ставляться, і виникаючих ситуацій, як для учасника, так і для державного замовника .

Чому державні закупівлі не оголошують в місцевих ЗМІ і про них знають лише "свої"?
Інформація про плановані тендери доступна і відкрита для всіх бажаючих. У місцевих ЗМІ не оголошують про тендери швидше за все із-за значних об'ємів інформації, оскільки інформація про закупівлі за державні кошти поступає і оновлюється практично кожні десять днів. Для забезпечення загальнодоступності інформації вже не перший рік існує ряд видань, які збирають і поширюють інформацію про закупівлі як бюджетних, так і комерційних організацій на території України країн ближнього і далекого зарубіжжя. Окрім друкарського існує і альтернативне електронне інформування. Центральним виданням у сфері інформації про державні закупівлі на території України є "Вісник державних закупівель - державні закупівлі". У відповідності з п. 1 ст. 8 Закону N 1490 саме в це видання при уповноваженому органі всі державні підприємства України зобов'язані подавати оголошення про залановані закупівлі (за процедурою "відкриті торги") або про заплановану попередню кваліфікацію учасників (процедура "торги з обмеженою участю").

Чому за отримання тендерної документації необхідно платити і вся документація повинна оформлятися тільки українською мовою?
Для отримання тендерної документації необхідно направити офіційний запит замовнику торгів на отримання документації. У відповідності з вимогами ст. 20 Закону N 1490, замовник надсилає або надає учаснику тендерну документацію протягом трьох робочих днів з дня отримання від нього офіційного запиту. У випадку, якщо замовник  вимагав плату за надання документації, тендерна документація надається після внесення такої плати, яка не повинна перевищувати суму, необхідну для покриття витрат на підготовку документації та її розсилку.

У ст. 10 Закону N 1490 зазначено наступне:
"1. Оголошення про здійснення процедури закупівлі, запрошення до участі в процедурах закупівлі, оголошення про проведення попередньої кваліфікації учасників, а також тендерна документація готуються українською мовою і на одній з іноземних мов, що використовуються в міжнародній торгівлі, у разі якщо участь у процедурі закупівлі не обмежується вітчизняними учасниками. Тексти повинні бути автентичними, визначальним є текст українською мовою.
2. Тендерні пропозиції подаються мовою (мовами), зазначеною (зазначених) замовником у тендерній документації ".

Чи відповідає умова про відстрочення платежу до 90 днів нормам Закону N 1490?
Умова замовника про відстрочення платежу до 90 днів правомірна у випадку, якщо вона передбачена тендерною документацією і проектом договору.

Чому вимагають гарантійний лист про фіксовані ціни на цілий рік?
Бюджетні організації, як правило, є неприбутковими і закуповують товари, роботи і послуги в межах коштів, виділених бюджетом. Замовник має право виставляти такі вимоги до учасників, однак зобов'язаний чітко прописати механізм коригування ціни у випадку настання тих чи інших форс-мажорних обставин.

Чому найчастіше віддається пріоритет фірмам тільки з "своїх" районів?
Це неправомірно, оскільки відповідно ст.5 Закону N 1490 є дискримінацією учасників. У даному випадку також порушуються норми частини другої ст. 15 Закону України від 11.01.2001 р. N 2210-III "Про захист економічної конкуренції".

Чому разом з повідомленням про результати торгів не надається оцінка по позиціях всіх учасників державних закупівель?

Відповідно до п. 2 ст. 17 Закону N 1490 тендерний комітет не розкриває інформацію, що стосується розгляду, оцінки та порівняння тендерних пропозицій.

Куди можна звернутися зі скаргою про порушення процедури проведення державних закупівель?
Якщо договір на поставку не підписаний, рекомендуємо звертатися зі скаргою в уповноважений орган - Міністерство економіки та з питань європейської інтеграції України. Якщо є наміри звернутися зі скаргою після підписання договору, можна подати скаргу в прокуратуру України, Антимонопольний комітет України, Господарський суд, СБУ, КРУ та інші адміністративні органи, оскільки сферою державних закупівель в наш час цікавляться всі.

 

Тендерні закупівлі
КАТАЛОГ ДЕРЖАВНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ

Анонсы

Рекомендації НКРЕКП стосовно закупівлі електричної енергії на 2019 рік

Для забезпечення потреб держави або територіальної громади

Роз'яснення Мінекономрозвитку від 23.03.2018 N 3304-04/12631-07

Щодо правонаступництва та новостворених юридичних осіб

Наказ Міністерства економічного розвитку і торгівлі України вiд 17.01.2018 N 37/11

Про затвердження Порядку взаємодії електронної системи закупівель з інформаційними системами Державної фіскальної служби України щодо обміну інформацією про відсутність або наявність заборгованості (податкового боргу) зі сплати податків, зборів, платежів, контроль за якими покладено на органи Державної фіскальної служби України, в учасника процедури закупівлі

Закон від 25.12.2015 N 922-VIII

Про публічні закупівлі {Із змінами від 23.11.2018}

Роз'яснення Мінекономрозвитку від 17.01.2018 N 3304-06-1900-06

Щодо учасників нерезидентів

Почему стоит зарегистрироваться

Ищите тендеры и закупки ? Ищите тендеры и закупки ? Получайте новые тендеры на e-mail Зарегистрируйтесь!

Получайте новые тендеры на e-mail.
Рекламируйтесь на портале.
*
Получите полный доступ ко всем тендерам Получите полный доступ ко всем тендерам.*
Консультации по госзакупкам: (044) 581-28-16
Заказчикам:
Консультации по ГОСЗАКУПКАМ.
Проведение процедур закупок.
Переговорная процедура закупки.
Корпоративные закупки.
Аудит торгов перед проверкой.
Поставщикам:
Подготовка предложения.
Банковская гарантия без залога.
Обжалование результатов.
Вопросы по Prozorro.
Электронных торги PROZORRO.

(044) 237-17-23, 230-82-27, 581-28-21

РекламаРеклама

УсловияСоглашение

КонтактыКонтакт